Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Çalışmalarımız > 4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Öncelikle korunmaya muhtaç sokaktaki hayvanların tespit edilmesi, önümüzdeki sorunun boyutunun bilinmesi, daha sonra yoğunluğun olduğu bölgelerin tespiti, bu bölgelerin yoğunluğunu sağlayan unsurları (mezbaha kenarları, arazinin yapısına genellikle kırsal bölgelerden şehirde aç kalmayacağına inanılarak vadilerin sahile çıkışı  ve yerleşim yerine yakın bölgelere bırakılması, çöp sahalarına vs.) tespit ederek işe başlanmalıdır.
             
 Sahipli hayvanların sokak populasyonunu artırdığı da hepimiz tarafından bilinmektedir.Karne hediyesi olarak alınan ev hayvanlarının okulların açılması ile sokaklara ter edilmeleri, doğum sonrası  erkek yavruları sahiplenirken dişileri yukarıda belirttiğimiz bölgelere bırakarak sokaktaki kontrolsüzlük ve kontrolsüz üremeye inanılmaz katkı sağlamaktadırlar.Bu durum sahipli hayvanların da kayıt altında olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Demek ki sahipli sahipsiz tüm hayvanların kayıt altına alınması, aşılamalarının yapılması, kulak küpelerinin veya çip uygulamalarının yapılması, kısırlaştırma işlemlerinin tamamlanmasından sonra ya doğal ortamında bırakılması yada imkanlar dahilinde yapılacak barınaklarda barınmalarının sağlanması  bölgemizde uygulanabilir çözümlerdendir.
      Kontrolsüz bir şekilde kedi,  köpek, kanatlı ve tropik bölge hayvanlarının satışının rahatlıkla yapıldığı gerçeğini unutmamak ve bunlarla da mücadele etmek gerekmektedir.
        Daha önceden yapılan Mahalli Hayvanları Koruma Kurulu toplantılarında alınan kararların bir türlü hayata geçirilememiş olması ciddi bir  zaman kaybının yanında önemsiz bir sorunmuş gibi görüldüğünü de üzülerek ifade etmek durumundayız.
        Sonuç olarak, çok yönlü değerlendirildikten sonra bu konuda sorunlarını halletmiş ülkelerdeki örneklerin başlangıcından itibaren bu zamana kadar ki çalışmalarının incelenip bölgemizde uygulanmalıdır.       

 

 

 

Temelinde aile, okul, tv, radyo, gazete, çiftçi eğitimleri  ve camiler yoluyla da eğitimin  tam yapılamadığı durumda sonuca gidilebilmenin zor olduğunun bilinmesi gerekir. Bu amaçla bu eğitime şimdiden ağırlıkların verilip bilinçlendirmelere acilen başlanmalıdır.Kararların alınması ve uygulanmayışı zaman kaybından ileri gitmemekte sokaktaki üreme de her geçen gün artmaktadır.Tüm bu sorunların halledildiği gün, insanların güvende olduğu, hayvanları korumanın ve hayvan haklarından bahsetmenin mümkün olacağı gün olacaktır. 03.10.2013

 

 

 


                                                                                              Sebahattin YAZICI 
                                                                                               Yönetim Kurulu a.
                                                                                                       Başkanı

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72